OREGONI MäND

Kaubanduslik nimetus: oregoni mänd

Eestikeelne nimetus: harilik ebatsuuga

Ladinakeelne nimetus: Pseudotsuga menziesi

Muud nimetused: Oregon pine, British Columbian pine, Columbian pine, Douglas fir, Douglas spruce, Yellow fir, Red fir, Oregon fir (ingl. k.), Do

Sugukond: männilised(Pinaceae)

Liikide arv perekonnas: 6 liiki

Areaal: Põhja-Ameerika lääneosa

Puuliigi üldkirjeldus: harilik ebatsuuga kasvab oma areaalil 45-75m (95m) kõrguseks puuks ja elab 500-700 a. Euroopas kasvab ta 30-40m kõrguseks. oksteta tüve kõrgus on 20-40m ja tüve läbimõõt on 0,9-1,5m, Euroopas kasvanud puudel kuni 1,0m. Ebatsuuga lülipuidu värvus on helepunakaspruun, aastarõngad on tihedalt ja hästi nähtavad.

Mehhaanilised omadused: puidu tihedus on 530kg/m3

Töödeldavus: ranniku lähedal kasvanud puude puit on raskem, tihedam ja kõvem kui mägedes kasvanud puudel. Puit on vastupidav kriimustustele, keskmiselt vastupidav löökkoormusele. Puit on hästi töödeldav nii käsitsi kui ka masinatega. Enne naelade puitu löömist on parem augud ette puurida. Kruvida ja liimida on ebatsuuga puitu kerge. Puit on hästi peitsitav ja viimistletav. Puit on keskmise vastupidavusega ilmastikutingimustele ja raskesti puidukaitsevahenditega töödeldav.

Kuivatamine: puit kuivab kiiresti ja kergesti.

Kasutamine: sobib hästi spooni valmistamiseks, rasketeks konstruktsioonielementideks, katusetaladeks, tisleritöös, vesiehitustes, paberi ja muusikariistade, akende ja uste tegemiseks, samuti kasutatakse ebatsuuga puitu laevaehituses ja sadamates, raudteeliiprite, raudteevagunite, postide, vaiade, paakide, püttide ja tõrte tegemiseks.

TAGASI