JARRAH

Kaubanduslik nimetus: jarrah

Eestikeelne nimetus: ääriseukalüpt

Ladinakeelne nimetus: Eucalyptus marginata

Muud nimetused: yarrah, yarrah tree, Australian mahagany, Bastard mahagany (ingl. k.),

Sugukond: mürdilised (Myrtaceae)

Liikide arv perekonnas: 600 liiki

Areaal: Lääne- ja Edela-Austraalia

Puuliigi üldkirjeldus: ääriseukalüpt kasvab 30-40m kõrguseks puuks. Oksteta tüve kõrgus on 20m ja tüve läbimõõt on 1,0-1,5m. Lülipuit on tumepruunikaspunane, puidu tekstuur on ühtlane ja mõõdukalt jämedakoeline. Ääriseukalüpti puit on väga vastupidav (enam, kui 25 aastat). Putukad tavaliselt puitu ei kahjusta.

Mehhaanilised omadused: tihedus on 690-1040kg/m3, keskmine tihedus on 800kg/m3.

Töödeldavus: puitu on üsna raske töödelda käsitsi ja masinatega. Enne puitu naelade löömist või kruvide keeramist on vaja eelnevalt drelliga augud puurida. Puitu on kerge liimida ja poleerida. Puidukaitsevahenditega töödelda väga raske, isegi pikaaegse immutamise järel imbub puidukaitsevahend vaid kuni 6mm sügavusele.

Kuivatamine: enne kuivatis kuivatamist on vajalik puidu õhu käes kuivamine. Kuivatamine on parem madala temperatuuri ja kõrge õhuniiskuse juures.

Kasutamine: puitu kasutatakse aiamööbliks, igasuguste meresõidukite valmistamiseks, tugevate konstruktsioonide valmistamiseks, raudteeliipriteks, sindliteks, põrandalaudadeks, mööbliks ja tooli käsipuudeks, alustaladeks, voodrilaudadeks ning spooni tegemiseks.

TAGASI