PIRN

Kaubanduslik nimetus: pirn

Eestikeelne nimetus: harilik pirnipuu

Ladinakeelne nimetus: Pyrus communis

Muud nimetused: wild pear, choke pear, pear (ingl. k.), Holzbirnbaum, wilder Birnbaum (saksa k.), poirier (prants. k.).

Sugukond: roosõielised (Rosaceae)

Liikide arv perekonnas: 25 liiki, neist Euroopas 13 liiki.

Areaal: Euroopa ja Lääne-Aasia

Puuliigi üldkirjeldus: harilik pirnipuu kasvab 10-15 m kõrguseks silindrilise tüvega puuks. Ilma oksteta tüve kõrgus on 2-6m, tüve läbimõõt on 0,4-0,7m. Lülipuit on roosakaspruun, väga väikeste puidukiirte ja pooridega. Tekstuur on väga peen ja ühtlane. Pirnipuu puit muutub aja jooksul mustaks, meenutades eebenipuitu.

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 700kg/m3. Puit pole välistingimustes kuigi vastupidav, kuid on läbinisti puidukaitsevahenditega töödeldav. Puit on tugev, raske ja kõva.

Töödeldavus: pirnipuu tihedat puitu on raske saagida ja see nüristab mõõdukalt lõikepindu. Puitu on kerge naelu lüüa, kruvisid keerata ja liimida. Väga hea on puitu peitsida, poleerida ja viimistleda.

Kuivatamine: puit kuivab aeglaselt ja kipub kõmmelduma. Parimate tulemuste saavutamiseks vajab kuivatusahjus kuivatamist.

Kasutamine: sobib suurepäraselt treimistööks, puunikerdusteks, harjavarteks, vihmavarju käepidemeteks, mõõteriistadeks (meeterpuu), pirnipuust tehakse hinnalist mööblit, puuskulptuure, klaveriklahve, viiuleid, kitarre, joonestusvahendeid, mudeleid. Valitud palkidest saab ilusat spooni.

TAGASI