BUBINGA EHK KEWAZINGO

Kaubanduslik nimetus: bubinga ehk kewazingo

Eestikeelne nimetus: kongo bubingapuu

Ladinakeelne nimetus: Guibourtia demeusei

Muud nimetused: African rosewood, Congo copal, kevasingo (ingl. k.), bubinga (saksa k.),

Sugukond: liblikõielised (Leguminosae)

Liikide arv perekonnas: 16-17 liiki

Areaal: troopilises Aafrikas 14 liiki, teised troopilises Ameerikas

Puuliigi üldkirjeldus: väärispuiduna kasutatakse Lääne-Aafrika liike G. demeusei, G. arnoldiana (benge), G. ehie (amazakoue, anakye). Bubingapuu kasvab 20-40m kõrguseks. Ilma oksteta tüve kõrgus on 16-20m. Tüve läbimõõt on 0,8-1,5 (1,8)m. Ta kasvab troopilise vihmametsa kuivemates piirkondades mägede jalamil Lääne-Aafrikas (Nigeeria idaosa, Kamerun, Gabon, Kongo, Zaire). Puit on pruun kuni punakaspruun või violetjaspunane heledamate punaste või purpursete soontega (aastarõngastega) ning vaigukäikudega.

Mehhaanilised omadused: tihedus 800-960kg/m3 , keskmiselt 880kg/m3

Töödeldavus: puit on raskesti töödeldav mehhaaniliselt ja käsitsi. Parem on kasutada karbiidist otstega tööriistu. Enne naelutamist või kruvimist on parem augud drelliga ette puurida. Liimimist raskendab kummi sisaldus puidus. Puit on kergesti lakitav, peitsitav, poleeritav ja suurepäraselt viimistletav. Puit on keskmise vastupidavusega, kuid vähe vastupidav mööblimardika kahjustustele. Lülipuitu on raske puidukaitsevahenditega töödelda.

Kuivatamine: puit on raskesti kuivatatav. Lõhenemise vältimiseks kuivatada aeglaselt. Kuivatamisel võib esineda vähest kõverdumist ja kummi eraldumist. Niiske puit kokkupuutes metalliga muutub siniseplekiliseks.

Kasutamine: bubingapuit on väga sobiv treimistöödeks, sobib suurepäraselt noapäradeks, harja- ja pintslivarteks, nipsasjade valmistamiseks. Kõrgelt hinnatakse bubingapuitu muusikainstrumentide valmistamisel. Puidu peamine kasutusala on mööbli, parketi ja paneelide valmistamine. Carmen Kassile kingitud klaver on tehtud bubingapuust.

TAGASI