PUNAPööK

Kaubanduslik nimetus: punapöök

Eestikeelne nimetus: harilik pöök

Ladinakeelne nimetus: Fagus sylvatica

Muud nimetused: European beech, English beech, Danish beech, French beech (ingl. k.), Buche, gemeine Buche (saksa k.), hetre (prants. k.)

Sugukond: pöögilised (Fagaceae)

Liikide arv perekonnas: 10 liiki

Areaal: Euroopa

Puuliigi üldkirjeldus: harilik pöök kasvab 30-35-40m kõrguseks silindrilise sileda tüvega puuks. Ilma oksteta tüve kõrgus on 15-20m, tüve läbimõõt on 0,3-0,9-1,0m (1,5m). Puit on heleroosakaspruun. Tekstuur on peen ja ühtlane. Euroopas üks kõige rohkem kasutatud puitudest.

Mehhaanilised omadused: keskmine tihedus on 720kg/m3. Puit on vastupidav kriimustustele ja keskmiselt vastupidav löökkoormusele.

Töödeldavus: on keskmiselt töödeldav käsitsi või masinatega. Töödeldavus sõltub kasvutingimustest ja kuivatamisest. Puitu naelu lüües on vaja enne augud puurida. Puitu on kerge liimida, peitsida, lakkida ja suurepäraselt viimistleda.

Kuivatamine: kuivab üsna kiiresti, kuid vajab jälgimist kõmmeldumise vältimiseks.

Kasutamine: pöögipuitu kasutatakse mööbli, mänguasjade, tööriistavarte, muusikariistade, võitünnide, kastide, põrandate, uste, raskete konstruktsioonide ja merevaiade tegemiseks, samuti tisleritöös ning spooni ja vineeri valmistamiseks.

TAGASI