TIKAPUU

Kaubanduslik nimetus: tikapuu

Eestikeelne nimetus: suur tiikpuu

Ladinakeelne nimetus: Tectona grandis

Muud nimetused: teak (ingl. k.), Teak (saksa k.), teck (prants. k.), sagwan, tekku, kyun, sagon, tegina, tadi (india), jati, sak (tai), djati, g

Sugukond: huulõielised (Labiatae)

Liikide arv perekonnas: 4 liiki

Areaal: India, Indoneesia, Tai, Birma, Laos, Kampuchea, Vietnam

Puuliigi üldkirjeldus: tiikpuu kasvab kuni 40m kõrguseks. Ilma oksteta tüve kõrgus on kuni 20m, tüve läbimõõt on 0,4-1,0m. Puit on ühtlaselt kuldpruun, sageli shokolaadipruunide kuni mustade joontega. Tekstuur jäme ja ebaühtlane, katsudes õline. Puit on tugev, keskmise tihedusega. Tiikpuu puitu peetakse maailma parimaks.

Mehhaanilised omadused: puidu tihedus on 610-690kg/m3 , keskmiselt 650kg/m3. Puit on hästi veekindel ja vastupidav kriimustustele. Puit on tule- ja happekindel, samuti vastupidav putukatele ja puitu kahjustavatele seentele. Puit talub hästi kuumust ja temperatuurikõikumisi. Kuivatamata puit upub vees. Parima kvaliteediga puitu saadakse Birmast ja Taist.

Töödeldavus: tiikpuu on terariistade lõikepindu kiiresti nüristav. Puitu naelu lüües tuleb augud enne ette puurida. Värskelt saetud või lõigatud puitu on kerge liimida. Peen saetolm on nahka ärritava toimega. Puitu on kerge peitsida ja viimistleda. Puit on väga vastupidav välistingimustes, kuid halvasti töödeldav puidukaitsevahenditega.

Kuivatamine: kuivab hästi, kuid üsna aeglaselt. Puu vöötatakse (koor ja kambium eemaldatakse tüve alaosas) 2-3 aastat enne langetamist ja lastakse kuivada.

Kasutamine: tiikpuu puitu kasutatakse laeva- (laevatekid ja -käsipuud, basseiniservad), silla- ja paadiehituses, mööbli tegemiseks, tisleritöös, põrandalaudadeks ja aiamööbliks, laborisisustuseks, sest on happekindel, samuti spooni tegemiseks.

TAGASI