LEPP

Kaubanduslik nimetus: lepp

Eestikeelne nimetus: sanglepp

Ladinakeelne nimetus: Alnus glutinosa

Muud nimetused: black alder, gery alder, Japanese alder (ingl. k.), gemeine Erle, Else (saksa.k.), aune commun (prants. k.)

Sugukond: kaselised (Betulaceae)

Liikide arv perekonnas: 25 liiki

Areaal: Euraasia ja Vahemeremaad

Puuliigi üldkirjeldus: sanglepp kasvab 25-30 m kõrguseks puuks ja elab kuni 100 a. vanaks. Oksteta silindrilise tüve kõrgus on kuni 15m, tüve läbimõõt on 0,3-0,8m. Sanglepp on kiirekasvuline ja valgusnõudlik kodumaine puu. Äsja langetatud puu puit on oranþikaspunane, hiljem muutub puit helepunakaspruuniks kuni punakasvalgeks. Puit on tumedamate joonte ja selgete laiade aastarõngastega. Tekstuur on peen, ilma läiketa. Puit on vähese vastupidavusega löökkoormusele.

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 530kg/m3

Töödeldavus: puitu on kerge töödelda nii käsitsi kui ka masinatega. Puit on nõrgalt lõiketerasid nüristava toimega. Puitu on kerge naelu lüüa ja kruvida, samuti on puit kergesti liimitav, peitsitav, poleeritav, vahatatav, õlitatav ja viimistletav. Sanglepp on hästi töödeldav puidukaitsevahenditega.

Kuivatamine: puit kuivab üsna kiiresti, ei kooldu ega kõverdu ja on kuivanult stabiilne.

Kasutamine: lepapuit sobib eriti hästi küttepuuks, kaminahalgudeks, grillsöe tegemiseks, kala ja liha suitsutamiseks, treimistöödeks, samuti luua- ja harjavarteks, tekstiilkanga poolideks, tellingute tegemiseks, mööbli, mänguasjade ja muusikariistade (viiulid) valmistamiseks ja spooni ning vineeri valmistamiseks (sanglepp ei ole kõige sobivam spooni tegemiseks, sest pole kuigi dekoratiivne ja puidus esinevad sageli defektid), puunikerduseks, varem valmistati lepapuidust vangidele jalapakke. Lepakoort kasutatakse naha parkimiseks.

TAGASI