LINNUSILMAVAHER

Kaubanduslik nimetus: linnusilmavaher

Eestikeelne nimetus: suhkruvaher

Ladinakeelne nimetus: Acer saccharum

Muud nimetused: bird's eye maple, hard maple, white maple, sugar maple, striped maple (ingl. k.), Zuckerahorn, Vogelaugenahorn (saksa k.)

Sugukond: vahtralised (Aceraceae)

Liikide arv perekonnas: 111 liiki, neist Euroopas 14 liiki

Areaal: Põhja-Ameerika idaosa

Puuliigi üldkirjeldus: linnusilmavaher on suhkruvahtra harvaleitava puiduga erim. Tavaliselt saadakse seda tüvel kasvavast pahast. Kanada idaosa indiaanlased kasutasid suhkruvahtra koort jahvatatuna leiva tegemiseks. Puu kasvab 20-25m (40m) kõrguseks. Oksteta silindrilise tüve kõrgus on 8-12m, tüve läbimõõt on 0,6-1,0m. Suhkruvaher on pikaealine puu, elades kuni 400 aastaseks. Puit on kreemikasvalget kuni peaaegu valget värvi, aastarõngad on puidus lainjad või kurrulised. Peened pruunid aastarõngad lisavad puidule dekoratiivsust. Puidu tekstuur on peen ja ühtlane.

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 720kg/m3

Töödeldavus: puit on kaunis raskesti töödeldav, enne naelade löömist või kruvide keeramist tuleb augud ette puurida. Puitu on rahuldav liimida, peitsida ja poleerida. Lülipuit on keskmiselt kuni raskesti töödeldav puidukaitsevahenditega.

Kuivatamine: puit kuivab aeglaselt, kipub kuivatamisel kõmmelduma.

Kasutamine: puidust valmistatakse väga dekoratiivset spooni kalli ja hinnalise mööbli tegemiseks. Suhkruvahtra puidust tehakse vastupidavaid põrandaid, paneele, muusikariistu, sporditarbeid, parketti. Mahlast tehakse kuulsat vahtrasiirupit. Eriti eksklusiivne ja kallis.

TAGASI