AAFRIKA MAHAGON EHK KHAYA MAHAGON

Kaubanduslik nimetus: aafrika mahagon ehk khaya mahagon

Eestikeelne nimetus: vandliranniku kaaja

Ladinakeelne nimetus: Khaja ivorensis

Muud nimetused: African mahagony, Nigerian mahagony, Benin mahagony, Lagos mahagony, Degema mahagony, Grand bassam mahagony (ingl. k.), Grand ba

Sugukond: meelialised( Meliaceae)

Liikide arv perekonnas: 7 liiki

Areaal: Lääne-Aafrika (Libeeriast Nigeeriani)

Puuliigi üldkirjeldus: vandliranniku kaaja kasvab 35-40m (45m) kõrguseks silindrilise tüvega puuks. Oksteta tüve kõrgus on 20-30m, tüve läbimõõt on 0,6-1,5m (2,0m). Lülipuidu värvus varieerub helepunakaspruunist kuni sügavpunakaspruunini, puidu värvus sõltub kasvukohast. Puit on kõva, kuid kerge, talub niiskust ja kestab kaua. Puidu vastupidavus kriimustustele on keskmine, vastupidavus löökkoormusele aga väga väike.

Mehhaanilised omadused: puidu tihedus on 540-590kg/m3

Töödeldavus: kaajapuitu on kerge töödelda nii käsitsi kui ka masinatega. Puit on kergesti liimitav, puitu on kerge naelu sisse lüüa ja kruvida. Puit on hästi peitsitav ja poleeritav ning pindmiselt töödeldav. Puit peab välistingimustes vastu 10-15 aastat, kuid on raskesti töödeldav puidukaitsevahenditega.

Kuivatamine: puit kuivab kiiresti ja kergesti.

Kasutamine: vandliranniku kaaja puitu kasutatakse eelkõige mööbli tegemiseks ja kaupluste ning pankade sisseseadete valmistamiseks, tisleritööks, laevaehituses ja autode puitosade tegemiseks, tiibklaverite ja püstklaverite tegemiseks .

TAGASI