AMEERIKA VALGE TAMM

Kaubanduslik nimetus: ameerika valge tamm

Eestikeelne nimetus: valge tamm

Ladinakeelne nimetus: Quercus alba

Muud nimetused: white oak, (ingl. k.), Amerikanische Weisseiche (saksa k.)

Sugukond: pöögilised (Fagaceae)

Liikide arv perekonnas: 400 liiki, neist Euroopas 20 liiki

Areaal:

Puuliigi üldkirjeldus: valge tamm kasvab 15-20m (30m) kõrguseks silindrilise tüvega puuks. Ilma oksteta tüve kõrgus on kuni 15m, tüve läbimõõt on 0,6-1,2m. Puidu värvus varieerub helekollakaspruunist kuni roosaka varjundiga küpsisepruunini. Tekstuur keskmine kuni jämedakoeline. Oma nime on valge tamm saanud hallika või peaaegu valge koore järgi. Huvitav on valge tamm kevadel, mil ta noored lehed on erepunased. Ka lehtede sügisvärv on punane. Valget tamme peetakse Ameerikas kõige hinnatumaks tammede seas. Oma kodumaal kasvab ta metsades koos pensilvaania saare, ameerika saare, sootamme ja hõbevahtraga.

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 760kg/m3. Puit on keskmiselt vastupidav kriimustustele.

Töödeldavus: töödeldavus sõltub puu kasvukiirusest. Aeglaselt kasvanud tammede puitu on palju kergem töödelda käsitsi ja masinatega. Puitu on kerge naelu lüüa ja kruvisid keerata. Liimimisomadused varieeruvad. Puitu on kerge peitsida, poleerida ja viimistleda. Lülipuit on vastupidav (15-20 aastat), kuid raskesti töödeldav puidukaitsevahenditega. Puit on hariliku tamme puidust pehmem.

Kuivatamine: kuivab aeglaselt ja kipub kõmmelduma. Vajab hoolikat jälgimist kuivatamisel.

Kasutamine: valge tamme puitu kasutatakse mööblitööstuses, treppide, uste ja akende, kirikupinkide ja kantslite tegemiseks, paadiehituses, püttsepatöös, parketina, tisleritöös, raskete konstruktsioonielementidena, istmete ja taburettide ning redelipulkade ja vankrirattakodarate, viskilaagerdusvaatide tegemiseks. Puit sobib rongivagunite põhjadeks ja kirstulaudadeks. Valge tamme puit sobib kõikjale, kus vajatakse tammepuitu.

TAGASI