ANEGREE

Kaubanduslik nimetus: anegree

Eestikeelne nimetus: marmelaadipuu

Ladinakeelne nimetus: Pouteria (Aningeria)

Muud nimetused: anegre (ingl. k.), Aningre (saksa k.), anegre, agnegre (prants. k.)

Sugukond: sapotillilised (Sapotaceae)

Liikide arv perekonnas: 325 liiki

Areaal: 200 liiki troopilises Ameerikas, 120 liiki troopilises Aasias, 5 liiki Aafrikas

Puuliigi üldkirjeldus: väärispuiduna kasutatakse peamiselt Lääne- ja Ida-Aafrika liike (P. robusta, P. altissima, P. adolfi-friederici, P. pseudo-racemosa). Marmelaadipuu kasvab kuni 30m kõrguseks. Oksteta silindrilise tüve kõrgus on kuni 20m. Tüve diameeter on 0,6-1,3m. Marmelaadipuu puit on punakashall kuni hele kollakaspruun (kreemikas), mis päikese käes omandab roosaka jume. Puidus on selgelt näha aastarõngad. Puit on läikiv, hea seedrilõhnaga ja sisaldab suhteliselt palju räni. Puit pole vastupidav termiitidele, kuid on vastupidav seentele, putukatele ja ilmastikule. Lülipuit on kergesti hävinev, kuid puidukaitsevahendeid hästi sissevõttev. Puidu välispind muutub oksüdatsiooni tulemusel siniseks.

Mehhaanilised omadused: tihedus 480-580kg/m3 , keskmiselt 540kg/m3

Töödeldavus: puitu on kerge naelutada ja kruvida, liimida ja värvida. Pragunemise vältimiseks on parem eelnevalt augud puurida. Puit on väga hästi poleeritav. Puit on masinatega hästi töödeldav, kuid lõiketerad nürinevad ruttu, sest puit sisaldab palju räni.

Kuivatamine: kuivab kiiresti. Puitu peab pärast langetamist kohe kuivatama, sest niiske värske puit muutub välispinnal muidu siniseks.

Kasutamine: puitu kasutatakse mööbli ja vitriinkappide valmistamiseks, tisleritööks, kergeteks konstruktsioonideks, sisetöödel. Puidust valmistatakse vineeri ja spooni. Spoonile saab trükkida ja värvida.

TAGASI